Aktualności
Lipiec 2021

UWAGA! Domek do sprzedaży miodu na targowisku przy ul folwareckiej w Żorach ZAMKNIĘTY.

My teraz ciężko pracujemy aby zebrać dla państwa pyszne miodki. Zakupy miodowe można zrobić na pasiece przy ul. Wodzisławskiej 118 w Żorach. Zapraszam!
Jak będziesz pod domem zadzwoń 503 088 989

6 lipca wysłałem 4 próbki miodów do laboratorium produktów pszczelich "SĄDECKI BARTNIK" w Stróżach.

Moje miody są badane !!! Jakość poparta badaniami !!!

JUŻ JEST !!! Miód faceliowy (miodobranie 4 lipiec 2021r.)

Bardzo gęsty! zawartość wody 16% barwa - jasna słomkowa MUSISZ GO SPRÓBOWAĆ !!! Taki stożek otrzymasz nalewając PRAWDZIWY MIÓD !!! Zapraszam na pasiekę


Pasieka wędrowna podwieziona pod stare drzewa lipoweTak ozdobiłem budynek pracowni pszczelarskiej. Barć zasiedlona pszczołami

Aktualności
Czerwiec 2021

Zapraszam na świeży miód akacjowy (miodobranie 26 czerwiec 2021r.)

Zapraszam na świeży miód rzepakowy (miodobranie 6 czerwiec 2021r.)

Tutaj zbieramy nektar z akacji, 10 ramek w drugim korpusie prawie pełne!


Pszczoły przewiezione na pole faceli (odm.natra bardzo miodna)


30 hektarów faceli + dobra pogoda + dużo pracy = miód faceliowyAktualności
Maj 2021

Moje pszczoły na rzepaku!


Duży pożytek mniszka lekarskiego

A moje pszczółki miały tylko 300 m lotu!


Zapraszam na świeży miód mniszkowy (miodobranie 25 maj 2021r.)

Pasieka Wędrowna! Na początku maja ule z pszczołami zostały wywiezione na pierwsze wiosenne pożytki mniszka i rzepaku.
W ciągu całego sezonu pszczelarskiego kilka razy będą przewożone na większe pożytki aby zebrać różne miody odmianowe. Pożytek pszczeli - duży obszar kwitnących roślin gdzie podwozimy ule żeby pszczoły mogły zebrać nektar spadż i pyłek kwiatowy. Pszczoły wrócą na pasiekę stacjonarną na początku września gdzie będą przygotowywane do zimowli wtedy do uli zostaną podane odpowiednie lekarstwa i rozpocznie się podkarmianie


Wycięte plastry trutowe z tzw. ramek pracy oraz odsklepiny woskowe przetapiam w topiarce parowej i otrzymuję czysty wosk pszczeli, z którego po sklarowaniu jesienią zrobię węzę i ozdobne świece (odsklepiny woskowe - to cieńka warstwa naturalnego wosku którą pszczoły pokrywają plaster dojrzałego miodu, podczas miodobrania specjalnym widelcem zostaje usunięta, póżniej przetopiona a plaster z miodem można wirować)

Przygotowane miejsca pod wywiezione ule


Aktualności
Kwiecień 2021

KWIECIEŃ CHŁODNY I DESZCZOWY!!!

Tegoroczna długa i zimna wiosna nie sprzyja naszym pszczółkom, matki słabo czerwią a pszczoły zjadły prawie w całości zimowe zapasy pokarmu. W związku z tym cały kwiecień pszczoły były karmione ciastem Apifonda, do uli podawałem również letnią, czystą wodę. Pszczołom brakowało też pyłku kwiatowego, potrzebnego do rozwoju wiosennego, dlatego też zrobiłem i podałem swoje własne ciasto pyłkowo - cukrowe. Podjęte zabiegi spowodowały, że od połowy kwietnia matki zaczęły więcej czerwić a rodziny na tyle się wzmocniły, że w dniach 24-25 kwietnia zostały założone miodowniki. ( miodownik - drugi korpus z plastrami na miód położony na pierwszy korpus gniazdowy- rodnię ). Do każdej rodni podałem też po jednej ramce z węzą. 27-30.04. cztery dni prawdziwej wiosny!!! Temperatura około 20 stopni Celsjusza, pszczółki intensywnie noszą do uli duże kule świeżego pyłku oraz nektar z mniszka i drzew owocowych. Masowo odwiedzają też poidło z wodą.

POIDŁO PEŁNE PSZCZÓŁ

DO WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWANYCH RAMEK WKLEIŁEM WĘZĘ PSZCZELĄ

KONIEC KWIETNIA - MASOWE LOTY PO NEKTAR I PYŁEKAktualności
Marzec 2021

MARZEC BARDZO CHŁODNY!!!

Temperatury poniżej 0, nawet w ciągu dnia! Pszczoły nie latały, grzały gniazdo do temperatury 35 stopni, zjadły część czerwiu (jajeczek) aby pozostałe móc ogrzać. Królowe matki przestały czerwić, pszczoły się wypracowują - wiosenny rozwój rodziny pszczelej został zahamowany!

Aktualności
Luty 2021

SEZON 2021 W PASIECE ROZPOCZĘTY!!!

24-25.02.2021r. Temperatura powietrza 18°C. Pierwszy wiosenny oblot pszczół ze wszystkich uli, rodziny silne, dobrze przezimowały, obsiadają po osiem ramek w ulu. Wykonałem pierwszy przegląd rodzin pszczelich, sprawdziłem stan zapasów pokarmu, czy w ulach są czerwiące matki, wyczyściłem i ociepliłem dennice uli. Po przeglądzie stwierdziłem że w 90% rodzin pszczelich jest czerw kryty na dwóch, trzech ramkach. Zaobserwowałem że do niektórych uli pszczoły nosiły już świeży pyłek kwiatowy. Po przeglądzie do wszystkich uli pod powałkę podałem ciasto cukrowe Apifonda 1 kg na ul, które stymuluje pszczoły do rozwoju wiosennego. Na pasiece, w słonecznym i cichym miejscu ustawiłem poidło z wodą. Wkrótce pszczoły będą to miejsce często odwiedzać. Teraz gdy matki zaczęły czerwić (składać jajeczka) pszczoły ogrzewają gniazdo wytwarzając temperaturę 35 stopni Celsjusza i to niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz ula.

Aktualności
Styczeń 2021

MIODOWY DOMEK ZAMKNIĘTY

Miodowy domek na targowisku miejskim w Żorach jest zamknięty. Jeśli chcesz zakupić miody i produkty pszczele zapraszam na pasiekę - Żory, ul. Wodzisławska 118 lub dowiozę zamówiony towar pod wskazany adres. Telefon kontaktowy 503088989. ZAPRASZAM !!!

ZIMA W PASIECE

WĘZA PSZCZELA

Z wosku pszczelego pozyskanego w mojej pasiece została zrobiona węza pszczela 600 szt. (1 kg węzy to 16 szt.arkuszy). Węza jest prostokątnym płaskim, cienkim arkuszem z wosku pszczelego (szablonem) z wytłoczonymi w nim sześciokątnymi kształtami komórek plastra pszczelego. Pszczoły woszczarki na takim szablonie zbudują rurowate komórki plastra.

ZIMUJĄCA RODZINA PSZCZELA W KŁĘBIE ZWARTYM

Kłąb jest to zwarta kula z pszczół, które ocierając się odwłokami wytwarzają ciepło potrzebne do przetrwania zimy. Temperatura w środku kłębu wynosi 20 stopni Celcsjusza niezależnie od wysokości temperatury panującej na zewnątrz.

KŁĄB ROZWARTY

20-23 stycznia temperatura na zewnątrz wyniosla około +10 stopni Celsjusza, kłąb pszczeli został rozwarty, pszczoły rozeszły się luźno po plastrach w całym ulu co stworzyło idealne warunki do wykonania zabiegu odymiania apiwarolem tzn lekarstwem do zwalczania warozy. Waroza to mały pajęczak który żeruje na pszczole wysysając z niej limfę. Nieleczona rodzina porażona warozą słabnie i umiera.

PRACA W WARSZTACIE PSZCZELARSKIM

Dwa tygodnie potrzebowałem aby przygotować 500 szt. nowych ramek gniazdowych. W późniejszym czasie na ramki zostanie osadzona węza pszczela. W ciągu sezonu pszczelarskiego w kwietniu i maju, do każdej rodni (gniazda) ula stopniowo zostaną podane nowe ramki z węzą 10 szt. na ul. Rodnia - dolny korpus ula gdzie znajduje się 10 szt.plastrów - ramek pszczelich tam królowa matka składa jajeczka i po czasie rodzą się nowe pokolenia pszczół.

Gdzie kupić

Na pasiece

• Żory, ul. Wodzisławska 118
• Rybnik, ul. Wrębowa 16c

W Miodomacie

• Żory, ul. Wodzisławska 118

UWAGA! MIODOMAT DOSTĘPNY PO WCZEŚNIEJSZYM KONTAKCIE TELEFONICZNYM!

Na targowisku miejskim

• Żory, ul. Folwarecka

Na Jarmarkach Bożonarodzeniowych

• w regionie

Piekarnia Cukiernia Wystucha

• Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 9
• Rybnik, ul. Rybnicka 35

Księgarnia Pinokio

• Rybnik-Boguszowice,
  ul. Małachowskiego 36

Sprzedaż wysyłkowa

UWAGA! Dowóz Gratis na terenie Żor, Rybnika, Pszczyny, Wodzisławia Śl. i Jastrzębia-Zdroju!

Zamówione miody i produkty pszczele z mojej pasieki dowożę do klienta Gratis!

Żory - Rogoźna

• Żory, ul. Wodzisławska 118

Przed sklepem mięsnym KANIA

• Żory, ul. Gajowa 85

Skontakuj się ze mną

PysznyMiodek.pl

Leszek Szweda
Żory, ul. Wodzisławska 118
Rybnik, ul. Wrębowa 16c
e-mail: leszekszweda@pysznymiodek.pl
tel. +48 503 088 989
kontakt 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.