Aktualności
Grudzień 2021

Szanowni Państwo,
Drodzy klienci!

Przez ostatni rok, każdego miesiąca w aktualnościach, pragnąłem przybliżyć Państwu kulisy pracy pszczelarza. Zamieszczając zdjęcia wraz z szerokimi opisami z mojej pasieki "Pyszny Miodek" chciałem, abyście zrozumieli ile trudu i pracy muszę włożyć aby zapewnić Wam, drodzy Klienci, produkt najwyższej jakości. Cieszę się z każdego sprzedanego słoiczka miodu bo jest to zapłata za moją pracę. Ciężką, całoroczną, jednak podyktowaną wielką miłością do pszczół i pszczelarstwa. Dziękuję za zaufanie i docenienie mojej pracy. Zapraszam na pasiekę!

17-18-19.12.2021r JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BIELSKU - BIAŁEJ



11-12.12.2021r JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BIERUNIU




12.12.2021r JARMARK BOŻONARODZENIOWY W IMIELINIE


8.12.2021r JARMARK BOŻONARODZENIOWY W RYBNIKU


7.12.2021r Dzień Patrona Pszczelarzy św. AMBROŻEGO.
W 2012r na mojej pasiece przed domem została ustawiona piękna rzeżba św. AMBROŻEGO patrona pszczelarzy, wykonana z jednego pnia lipy o wysokości 3,5 metra, przez rzeżbiarza z Niedobczyc pana Henryka Okuna.

4-5.12.2021r JARMARK BOŻONARODZENIOWY W RYDUŁTOWACH



Aktualności
Listopad 2021

W mojej pracowni pszczelarskiej z zebranego w ciągu sezonu wosku pszczelego trwa wyrób świec woskowych. Do formy silikonowej różnego kształtu i rozmiaru mocuje się bawełniane knoty a następnie zalewa się rozgrzanym płynnym woskiem, po ostygnięciu wosku świece są gotowe. Palenie świec z naturalnego wosku jonizujące powietrze. Takie swiece nie dymią pozostawiają w pomieszczeniu delikatny miodowy zapach. POLECAM!



28.11.2021r. JARMARK PSZCZELI W RADLINIE



Aktualności
Październik 2021

24.10.2021r. Przywieziono z dwóch lokalizacji na pasiekę do Rogożnej 40 uli z pszczółkami. Tutaj wszystkie pszczoły będą zimować są zakarmione, silne i w dobrej kondycji obsiadają w gnieżdzie 8 - 10 ramek. Po 6 tygodniach leczenia usunięto z uli paski na warozę, usunięto też beleczki a pozostawiono powałki. Dla lepszej wentylacji uli poszeżono wyloty. Pszczoły są przygotowane do zimowli wzorowo !!!

Domek do sprzedaży miodu na targowisku miejskim w Żorach przy ul folwareckiej od września jest OTWARTY !!!
Czynny wtorek piątek sobota od 8 do 13. Zakupy miodowe można również zrobić na pasiece przy ul. Wodzisławskiej 118 w Żorach. Zapraszam!
Jak będziesz pod domem zadzwoń 503 088 989


JESIEŃ W PASIECE "PYSZNY MIODEK"



Aktualności
Wrzesień 2021

W dniu 23 września 2021r na zaproszenie dyrekcji przedszkola nr 2 w Pszowie przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne mające na celu przybliżenie dzieciom sekretne życie pszczół. W zajęciach uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.



OSTATNIE MIODOBRANIE!!! MIÓD NAWŁOCIOWY!!! W dniach 15-16 września odbyło się w mojej pasiece ostatnie w tym roku miodobranie gdzie z jednej lokalizacji pasieki zebrałem miod NAWŁOCIOWY a z drugiej miód NAWŁOCIOWO-SPADZIOWY. Miód nawłociowy nazywany "płynnym złotem" jest barwy ciemno żółtej do pomarańczowej gęsty zawartość wody to 17% w ostatnim czasie bardzo rozreklamowany w prasie i programach TV, porównywany do miodu manuka ma szerokie spektrum działania zdrowotnego bardzo wspomaga działanie układu moczowego, nerek, pęcherza, a u panów prostaty. Ze względu na walory zdrowotno-smakowe oraz ograniczone zbiory doceniany i poszukiwany POLECAM!!!


W dniu 11-12 września odbyły się dni Bierunia połączone z miejskimi dożynki. Pasieka "pyszny miodek" została zaproszona przez organizatorów do wystawienia stoiska z miodami i produktami pszczelimi. Słoneczna pogoda, piękne dekoracje, barwny korowód, orkiestra górnicza a na scenie liczne występy oraz wieczorny koncert zespołu pieśni i tańca ŚLĄSK przyciągnęły na Bieruński rynek tłumy mieszkańców Bierunia i okolic. Zadowoleni klienci którzy znają i doceniają jakość oferowanych produktów naszej pasieki licznie i chętnie gościli na naszym stoisku za co bardzo dziękujemy. Serdeczne podziękowania składamy również pracownikom Bieruńskiego Ośrodka Kultury za zaproszenie i organizację SUPER !!! imprezy.




10 września przy pięknej pogodzie moją pasiekę odwiedziło kilka klas uczniów z Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr 8 w Rogożnej gdzie odbyły się ekologiczne lekcje o pszczołach. Uczniowie oraz panie wychowawczynie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu i pracy tych bardzo pożytecznych owadów. Dmuchali dym z podkużacza, obserwowali pracę pszczół z królową matką w szklanym ulu i barci a w pracowni zobaczyli pełne plastry z miodem, wirującą miodarkę i inne narzędzia potrzebne do produkcji miodku i pracy w pasiece, uczniowie poznali również budowę ula oraz dowiedziały się co ludzie otrzymują z pracy pszczół. Na koniec zostali zachęceni do sadzenia w swoich ogrodach roślin miododajnych!!! A ja otrzymałem wykonane przez dzieci piękne podziękowanie.


ZIMOWE PODKARMIANIE PSZCZÓŁ!!! PODAWANIE LEKARSTW!!! Pszczoły w ciągu sezonu zbierają nektar i robią miodek zapasy te potrzebne są aby rodzina pszczela mogła przeżyć zimę. Pszczelarz zabierając pszczołom miód po ostatnim miodobraniu musi szybko przystąpić do zimowego podkarmiania pszczól w tym celu do specjalnych podkarmiaczek w ulach wlewa specjalną gotową paszę w formie syropu albo tak jak w mojej pasiece przygotowuje syrop cukrowy z proporcji 3kg cukru na 2l wody i porcjami 2l co dwa dni podkarmia pszczoły. Do zakarmienia 1 rodziny potrzeba ok 10-15 kg cukru. Pszczoły pobierają syrop z podkarmiaczek odparowują i przerabiają na pokarm który magazynują w plastrach. Pokarm cukrowy będzie potrzebny do przeżycia zimy i rozwoju rodziny na wiosnę. Jednocześnie do każdego ula podałem lekarstwo na warozę (małego pajęczaka zabójcę pszczół) lekarstwo BIOWAR 500 to paski nasączone amitrazą które po 2 szt zawieszam w każdym ulu pszczoły ocierają się o pasek a lek zabija tego grożnego pajęczaka.



UWAGA !!! Domek do sprzedaży miodu na targowisku miejskim w Żorach przy ul folwareckiej od września jest OTWARTY !!!

Czynny wtorek piątek sobota od 8 do 13. Zakupy miodowe można również zrobić na pasiece przy ul. Wodzisławskiej 118 w Żorach. Zapraszam!
Jak będziesz pod domem zadzwoń 503 088 989

Aktualności
Sierpień 2021

27-29.08.2021r. JARMARK W BIELSKU-BIAŁEJ. Na zaproszenie organizatora Urzędu Miasta w Bielsku-Białej nasza pasieka "Pyszny Miodek" wzięła udział w jarmarku zorganizowanym podczas obchodów dni Bielska-Białej 2021 połączonych z obchodami 70-lecie połączenia Bielska i Białej. Mieszkańcy Bielska-Białej znają i bardzo doceniają jakość naszych miodów i produktów pszczelich gdyż już od kilku lat przyjeżdżamy do tego pięknego miasta z naszymi produktami na jarmarki, festyny i imprezy organizowane przez UM. Kienci z Bielska często również odwiedzają naszą pasiekę jadąc 50km po pyszny miodek co mobilizuje do dalszej pracy z pszczołami. Na tegorocznym jarmarku zdobyliśmy 1 miejsce w konkursie na NAJPIĘKNIEJSZE STOISKO bardzo dziękujemy za uznanie i nagrodę. Czystość porządek estetyka i własne dekoracje nie tylko widać na naszych straganach ale i w obejściu pasieki, pracowni pszczelarskiej czy wokół wywożonych uli takimi pszczelarzami jesteśmy na codzień.





MIÓD SPADZIOWY (IGLASTY JODŁA GÓRSKA miodobranie 20.08.2021r.) Oczekiwany! Już w sprzedaży!!! Miód rozlany został w słoiki 1200g i 400g i przechowywany jest w magazynie (chłodnej piwnicy o temp ok 15°C). Gęsty zawartość wody 17% barwa ciemna, zielonkawa smak ostrawy drapie w gardło. Miód Spadziowy jest - NAJLEPSZYM! NAJZDROWSZYM! NAJSMACZNIEJSZYM! POLSKIM MIODEM. Ze względu na przerywane spadziowanie na jodle spowodowane częstymi burzami z silnym deszczem tegoroczne zbiory są MARNE!!!


MIÓD GRYCZANY (miodobranie 10.08.2021r.) Bardzo gęsty zawartość wody 16,5% barwa ciemna brązowa ostry wyrazisty smak - miód gryczany ze wszystkich miodów polskich ma najwięcej żelaza buduje czerwone krwinki krwi, wspomaga układ krwionośny, naczynia wieńcowe, mięsień sercowy. Zapraszam na pasiekę smakoszów tego miodu!!!






Duży Pożytek Gryki - kwiaty białe a miód będzie brązowy, pszczoły licznie oblatują kwiaty gryki pogoda też dopisuje.



20.08.2021r. Wysłałem do laboratorium SĄDECKI BARTNIK w Stróżach próbki kolejnych miodów do zbadania aby klienci pasieki "Pyszny Miodek" mogli być pewni jakości popartej badaniami!!! Do badania na pyłek przewodni oraz badanie rozszerzone pyłkowe wysłałem miód lipowy oraz do zbadania przewodności w miodzie wysłałem miód spadziowy iglasty.

Aktualności
Lipiec 2021

MIÓD LEŚNY (miodobranie 25.07.2021r.) Nektary z leśnych kwiatów Kruszyny maliny jerzyny itp. oraz bardzo dużo spadzi liściastej tworzą ten wyjątkowy miodzik o barwie ciemnej czarnej i delikatnym łagodnym smaku zawartość wody 18%. Raz posmakujesz i co roku kupujesz!!!




Z ramek za pomocą dłuta zbieramy propolis (kit pszczeli), który mrozimy potem czyścimy z zabrudzeń ważymy pokujemy do słoiczków. Z części zebranego propolisu robimy gotową nalewkę propolisową o ekstrakcie 20% odpowiednie porcje zalewamy spirytusem 70% w dużych słojach potem ok 6 tyg leżakowania następnie nalewka jest rozlewana w ciemne 100 ml buteleczki z kroplomierzem i lekarstwo - naturalny antybiotyk gotowy!!! Powinien być w każdej domowej apteczce!!! POLECAM!!!





WYMIANA MATEK co roku w lipcu w mojej pasiece wymieniam część matek pszczelich które pochodzą z pasieki hodowlanej (patrz foto) hodowca posiada 800 ulików do wychowu matek a w każdym "królowa" z mini rodziną. Matki oznakowane są białym opalitkiem z numerkiem co ułatwia pracę pszczelarzowi. Starą matkę pszczelarz niestety musi zabić a nową podaje do ula w klateczce z pszczołami, za 2-3 dni wygryzą ciasto cukrowe z klateczki i matka zostanie uwolniona, szybko zacznie składać jajeczka (czerwić) i będzie rządzić w nowej rodzinie 2-3 lata.



UWAGA! Domek do sprzedaży miodu na targowisku przy ul folwareckiej w Żorach ZAMKNIĘTY.

My teraz ciężko pracujemy aby zebrać dla państwa pyszne miodki. Zakupy miodowe można zrobić na pasiece przy ul. Wodzisławskiej 118 w Żorach. Zapraszam!
Jak będziesz pod domem zadzwoń 503 088 989

MIÓD LIPOWY (miodobranie 14.07.2021r.)

Moje miody są badane !!! Jakość poparta badaniami !!!


6 lipca wysłałem 4 próbki miodów do laboratorium produktów pszczelich "SĄDECKI BARTNIK" w Stróżach.

Moje miody są badane !!! Jakość poparta badaniami !!!

JUŻ JEST !!! Miód faceliowy (miodobranie 4 lipiec 2021r.)

Bardzo gęsty! zawartość wody 16% barwa - jasna słomkowa MUSISZ GO SPRÓBOWAĆ !!! Taki stożek otrzymasz nalewając PRAWDZIWY MIÓD !!! Zapraszam na pasiekę


Pasieka wędrowna podwieziona pod stare drzewa lipowe



Tak ozdobiłem budynek pracowni pszczelarskiej. Barć zasiedlona pszczołami

Aktualności
Czerwiec 2021

Zapraszam na świeży miód akacjowy (miodobranie 26 czerwiec 2021r.)

Zapraszam na świeży miód rzepakowy (miodobranie 6 czerwiec 2021r.)

Tutaj zbieramy nektar z akacji, 10 ramek w drugim korpusie prawie pełne!


Pszczoły przewiezione na pole faceli (odm.natra bardzo miodna)


30 hektarów faceli + dobra pogoda + dużo pracy = miód faceliowy



Aktualności
Maj 2021

Moje pszczoły na rzepaku!


Duży pożytek mniszka lekarskiego

A moje pszczółki miały tylko 300 m lotu!


Zapraszam na świeży miód mniszkowy (miodobranie 25 maj 2021r.)

Pasieka Wędrowna! Na początku maja ule z pszczołami zostały wywiezione na pierwsze wiosenne pożytki mniszka i rzepaku.
W ciągu całego sezonu pszczelarskiego kilka razy będą przewożone na większe pożytki aby zebrać różne miody odmianowe. Pożytek pszczeli - duży obszar kwitnących roślin gdzie podwozimy ule żeby pszczoły mogły zebrać nektar spadż i pyłek kwiatowy. Pszczoły wrócą na pasiekę stacjonarną na początku września gdzie będą przygotowywane do zimowli wtedy do uli zostaną podane odpowiednie lekarstwa i rozpocznie się podkarmianie


Wycięte plastry trutowe z tzw. ramek pracy oraz odsklepiny woskowe przetapiam w topiarce parowej i otrzymuję czysty wosk pszczeli, z którego po sklarowaniu jesienią zrobię węzę i ozdobne świece (odsklepiny woskowe - to cieńka warstwa naturalnego wosku którą pszczoły pokrywają plaster dojrzałego miodu, podczas miodobrania specjalnym widelcem zostaje usunięta, póżniej przetopiona a plaster z miodem można wirować)

Przygotowane miejsca pod wywiezione ule


Aktualności
Kwiecień 2021

KWIECIEŃ CHŁODNY I DESZCZOWY!!!

Tegoroczna długa i zimna wiosna nie sprzyja naszym pszczółkom, matki słabo czerwią a pszczoły zjadły prawie w całości zimowe zapasy pokarmu. W związku z tym cały kwiecień pszczoły były karmione ciastem Apifonda, do uli podawałem również letnią, czystą wodę. Pszczołom brakowało też pyłku kwiatowego, potrzebnego do rozwoju wiosennego, dlatego też zrobiłem i podałem swoje własne ciasto pyłkowo - cukrowe. Podjęte zabiegi spowodowały, że od połowy kwietnia matki zaczęły więcej czerwić a rodziny na tyle się wzmocniły, że w dniach 24-25 kwietnia zostały założone miodowniki. ( miodownik - drugi korpus z plastrami na miód położony na pierwszy korpus gniazdowy- rodnię ). Do każdej rodni podałem też po jednej ramce z węzą. 27-30.04. cztery dni prawdziwej wiosny!!! Temperatura około 20 stopni Celsjusza, pszczółki intensywnie noszą do uli duże kule świeżego pyłku oraz nektar z mniszka i drzew owocowych. Masowo odwiedzają też poidło z wodą.

POIDŁO PEŁNE PSZCZÓŁ

DO WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWANYCH RAMEK WKLEIŁEM WĘZĘ PSZCZELĄ

KONIEC KWIETNIA - MASOWE LOTY PO NEKTAR I PYŁEK



Aktualności
Marzec 2021

MARZEC BARDZO CHŁODNY!!!

Temperatury poniżej 0, nawet w ciągu dnia! Pszczoły nie latały, grzały gniazdo do temperatury 35 stopni, zjadły część czerwiu (jajeczek) aby pozostałe móc ogrzać. Królowe matki przestały czerwić, pszczoły się wypracowują - wiosenny rozwój rodziny pszczelej został zahamowany!

Aktualności
Luty 2021

SEZON 2021 W PASIECE ROZPOCZĘTY!!!

24-25.02.2021r. Temperatura powietrza 18°C. Pierwszy wiosenny oblot pszczół ze wszystkich uli, rodziny silne, dobrze przezimowały, obsiadają po osiem ramek w ulu. Wykonałem pierwszy przegląd rodzin pszczelich, sprawdziłem stan zapasów pokarmu, czy w ulach są czerwiące matki, wyczyściłem i ociepliłem dennice uli. Po przeglądzie stwierdziłem że w 90% rodzin pszczelich jest czerw kryty na dwóch, trzech ramkach. Zaobserwowałem że do niektórych uli pszczoły nosiły już świeży pyłek kwiatowy. Po przeglądzie do wszystkich uli pod powałkę podałem ciasto cukrowe Apifonda 1 kg na ul, które stymuluje pszczoły do rozwoju wiosennego. Na pasiece, w słonecznym i cichym miejscu ustawiłem poidło z wodą. Wkrótce pszczoły będą to miejsce często odwiedzać. Teraz gdy matki zaczęły czerwić (składać jajeczka) pszczoły ogrzewają gniazdo wytwarzając temperaturę 35 stopni Celsjusza i to niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz ula.

Aktualności
Styczeń 2021

MIODOWY DOMEK ZAMKNIĘTY

Miodowy domek na targowisku miejskim w Żorach jest zamknięty. Jeśli chcesz zakupić miody i produkty pszczele zapraszam na pasiekę - Żory, ul. Wodzisławska 118 lub dowiozę zamówiony towar pod wskazany adres. Telefon kontaktowy 503088989. ZAPRASZAM !!!

ZIMA W PASIECE

WĘZA PSZCZELA

Z wosku pszczelego pozyskanego w mojej pasiece została zrobiona węza pszczela 600 szt. (1 kg węzy to 16 szt.arkuszy). Węza jest prostokątnym płaskim, cienkim arkuszem z wosku pszczelego (szablonem) z wytłoczonymi w nim sześciokątnymi kształtami komórek plastra pszczelego. Pszczoły woszczarki na takim szablonie zbudują rurowate komórki plastra.

ZIMUJĄCA RODZINA PSZCZELA W KŁĘBIE ZWARTYM

Kłąb jest to zwarta kula z pszczół, które ocierając się odwłokami wytwarzają ciepło potrzebne do przetrwania zimy. Temperatura w środku kłębu wynosi 20 stopni Celcsjusza niezależnie od wysokości temperatury panującej na zewnątrz.

KŁĄB ROZWARTY

20-23 stycznia temperatura na zewnątrz wyniosla około +10 stopni Celsjusza, kłąb pszczeli został rozwarty, pszczoły rozeszły się luźno po plastrach w całym ulu co stworzyło idealne warunki do wykonania zabiegu odymiania apiwarolem tzn lekarstwem do zwalczania warozy. Waroza to mały pajęczak który żeruje na pszczole wysysając z niej limfę. Nieleczona rodzina porażona warozą słabnie i umiera.

PRACA W WARSZTACIE PSZCZELARSKIM

Dwa tygodnie potrzebowałem aby przygotować 500 szt. nowych ramek gniazdowych. W późniejszym czasie na ramki zostanie osadzona węza pszczela. W ciągu sezonu pszczelarskiego w kwietniu i maju, do każdej rodni (gniazda) ula stopniowo zostaną podane nowe ramki z węzą 10 szt. na ul. Rodnia - dolny korpus ula gdzie znajduje się 10 szt.plastrów - ramek pszczelich tam królowa matka składa jajeczka i po czasie rodzą się nowe pokolenia pszczół.

Gdzie kupić

Na pasiece

• Żory, ul. Wodzisławska 118
• Rybnik, ul. Wrębowa 16c

W Miodomacie

• Żory, ul. Wodzisławska 118

UWAGA! MIODOMAT DOSTĘPNY PO WCZEŚNIEJSZYM KONTAKCIE TELEFONICZNYM!

Na targowisku miejskim

• Żory, ul. Folwarecka

Na Jarmarkach Bożonarodzeniowych

• w regionie

Piekarnia Cukiernia Wystucha

• Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 9
• Rybnik, ul. Rybnicka 35

Księgarnia Pinokio

• Rybnik-Boguszowice,
  ul. Małachowskiego 36

Sprzedaż wysyłkowa

UWAGA! Dowóz Gratis na terenie Żor, Rybnika, Pszczyny, Wodzisławia Śl. i Jastrzębia-Zdroju!

Zamówione miody i produkty pszczele z mojej pasieki dowożę do klienta Gratis!

Żory - Rogoźna

• Żory, ul. Wodzisławska 118

EKO-BAZAR

• Wodzisław Śląski - Rynek, Sobota 8 - 13

Skontakuj się ze mną

PysznyMiodek.pl

Leszek Szweda
Żory, ul. Wodzisławska 118
Rybnik, ul. Wrębowa 16c
e-mail: leszekszweda@pysznymiodek.pl
tel. +48 503 088 989
kontakt 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.